Anasayfa » Püf Noktaları » Buzdolabı » Buzdolabı Kaç Derece Olmalı?

Buzdolabı Kaç Derece Olmalı?

Buzdolaplarında sıcaklık ayarı oldukça önemli bir husustur. Çünkü buzdolabında her bir derece sıcaklık düşüşü ürünlerin ömrünü en az 1 gün uzatmaktadır. Bu nedenle buzdolabınızın kaç derece olduğunu ve kaç dereceye ayarlamanız gerektiğini bilmeniz gıda sağlığı açısından önemli bir şeydir. Sizlerde buzdolabı kaç derece olmalı, kaç dereceye ayarlanmalı konusunda bir telaş içindeyseniz, yapacağınız ufak birkaç ayar ile yiyecekleri daha taze tutabilir ve raf ömrünü uzatabilirsiniz

Buzdolabı Sıcaklığının Önemi

Normal şartlarda standart bir buzdolabında, kuru meyve ve sebzeler en az 1 hafta, sıvı meyveler ise en az 4-5 gün taze kalmalı ve herhangi bir bozulmaya uğramamalıdır. Yiyecekleriniz bu sürelerden daha kısa sürede bozuluyorsa, buzdolabı sıcaklığınızda bir problem olabilir.

Gıdaları uzun süre taze tutan tek şey buzdolabı sıcaklığıdır. Bundan birkaç yüz yıl önce pek çok tarım üreticisi, ürünleri sadece 1 ya da 2 günde satabileceği kadar üretiyordu, aksi takdirde ürünlerde ciddi bozulmalar meydana geliyordu. Buzdolabının icadı ile pek çok meyve ve sebzenin ve diğer tarım ürünlerinin raf ömrü bir hafta ile iki hafta arasında artış gösterdi.

 Bu buluşla beraber, buzdolabı satışları patladı ve buzdolabı pek çok Avrupa ülkesinin milli gelirinde önemli bir artış sağladı. Pek çok gıda ürünü daha ucuza tüketilebilir hale geldi. Zaman geçtikçe buzdolapları eksi sıcaklığa düşebilecek kadar etkili bir şekilde çalışmaya başladı ve günümüzde bir derece daha soğuk çalışan bir buzdolabı, gıdaların raf ömrünü 24 saate kadar uzatabiliyor. Bu açıdan buzdolabı sıcaklığının önemi gerçekten de çok büyük.

Buzdolabı Sıcaklığı Nasıl Ayarlanır?

Buzdolapları, dijital ve manuel olmak üzere iki sıcaklık ayarına sahiptir. Dijital sıcaklık ayarına sahip olan buzdolaplarında sıcaklığı çok basit bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Buzdolabının erişmesi gereken sıcaklığı dijital panele yazıyor ve buzdolabının söz konusu sıcaklığa inmesini sağlıyorsunuz. Manuel ayarlarda ise iş biraz değişiyor.

 1. Manuel sıcaklık ayarına sahip olan buzdolaplarının içerisinde bir döndürme kolu bulunmaktadır.
 2. Bu döndürme kolunda buzdolabınızı hangi sıcaklığa getirmeniz gerektiği yazar.
 3. Döndürme kolu genelde 1-2-3-4-5 derece sıcaklık ayarına sahiptir.
 4. Bu kolu döndürerek buzdolabı sıcaklığınızla istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Buzdolabı Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Buzdolabı kaç derece olmalı sorusu gerçekten mühim bir sorudur. Çünkü dünyada her yıl yaklaşık 5000 kişi, buzdolaplarından kaynaklanan ısı problemleri nedeniyle gıda zehirlenmesi geçirmektedir. Gıda zehirlenmelerini engellemek ve taze gıda tüketmek için buzdolaplarınızın ideal ısısı aşağıdaki gibi olmalıdır.

 1. Buzdolaplarınızın üst kısmı yani dondurucu dediğimiz alan en az -18 derece sıcaklığa sahip olmalıdır.
 2. Bu alanda, et, tavuk, balık gibi 2 yıl içinde tüketeceğiniz gıdalar bulunmalıdır.
 3. Sıcaklık ayarındaki olası bir yükseliş, gıdaların raf ömründe ciddi düşüşe neden olacaktır.
 4. Et ürünleri, eksi 18 derece dolapta 2-3 yıl bozulmadan taze kalabilirler.
 5. Sıcaklık eksi 5 dereceye yükseldiğinde raf ömrü 3-4 haftaya kadar düşer.
 6. Buzdolabının alt kısmı ise bir veya en fazla iki hafta içerisinde tüketeceğimiz gıdalardan oluşmalıdır.
 7. Bu kısmın sıcaklığı 3 derecenin üstüne çıkmamalıdır.
 8. Sıcaklığın 4-5 derece olması durumunda gıdalar en fazla 1 hafta taze kalabilirler.
 9. Bu sıcaklıkta durmuş bir et ürününün ise en geç 36-48 saat içerisinde tüketilmesi gerekir.

Buzdolabı Sıcaklık Arızaları

Buzdolabı sıcaklık arızaları, çoğunlukla kullanıcı hatası veya kompresör bozukluklarından oluşmaktadır. Bu gibi durumlarda genelde servisi aramanız tavsiye edilse de siz de müdahalede bulunabilirsiniz.

 1. Buzdolaplarının lastik kısımlarını tamamen temizleyin ve buzdolabınızın fişini çekip 4-5 saat beklemeye bırakın.
 2. Buzdolaplarınızın alt kısımların kapakçıklar bulunur, bunları elinizle sökebilir ve arasına kaçan gıda maddelerini temizleyebilirsiniz, bu problem de buzdolabının çalışmasını önemli ölçüde etkiliyor.
 3. Tüm müdahalelere rağmen sorunu çözemediyseniz hemen bir servis çağırın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*