Anasayfa » Püf Noktaları » Kombi » Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür

Farklı sebeplerden dolayı kombilerin basıncı çoğu zaman yükselmektedir. Günümüzde kullanılan kombilerde en fazla su basıncı 2.5 olarak önerilmektedir. Genellikle kombi basınç göstergesinde kombi basıncı 2 ve üstü olan yerler kırmızı çizgi içerisinde gösterilmektedir. Dijital kombilerde ise kombilerin su seviyesi 2.5 bar’ın üstüne çıkıp 3 bar’a doğru yaklaştığı zaman kombiler kendini güvenlik gereği devre dışı bırakmaktadır. Ziyaretçilerimizden çok fazla kombi su basıncını nasıl düşürebilirim ya da kombinin suyunu nasıl boşaltabilirim gibi sorular gelmektedir. Kombi basınç düşürme işlemi yaparken kombinizin çalışmıyor olması önemli bir detaydır.

Kombi Su Basıncı Neden Yükselir

Kombi su basıncı yükselmesiyle ilgili web sitemizde çok fazla içerik bulunmaktadır. Fakat genel olarak kombi su basıncı genleşme tankı problemlerinden, ana eşanjör problemlerinden kaynaklı olarak yükselebilmektedir. Kombi basıncınız eğer ki 1 ile 2.5 bar arasında ise problem yoktur. Fakat kombi basıncınız sürekli yükseliyor ise mutlaka servis desteği almalısınız.

Ortalama Kombi Su Basıncı Ne Kadar Olmalıdır

Bunun için net bir değer belirtilmese de çoğu kombi üreticisi ortalama su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerektiğini belirtmektedir. Kombi basıncı kaç değerinde olmalıdır sorusunun en net cevabı kullandığınız kombinni kullanım kılavuzunda belirtilmektedir. Günümüzde çoğu kombi maksimum 4 bar’a kadar çıkabilmektedir. Belirli bir basıncın üstüne çıktıktan sonra kombiler emniyet ventili parçasından içerisindeki suyu dışarı atmaktadır. Daha detaylı bilgili için mutlaka kombinizin kullanma kılavuzunu inceleyiniz.

Kombi Basıncını Nasıl Düşürebilirim

Olası bir durumda kombi basıncını düşürmeniz gerekir ise ya da kombinizin suyunu tamamen boşaltmanız gerekir ise aşağıda belirtilmiş adımları izleyebilirsiniz. (Dikkat: Bu bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Bu işlemler profesyonel kombi servisi tarafından yapılmalıdır.)

Kombi basıncını düşürmenizin 3 yolu vardır.

Bunlardan bir tanesi emniyet ventili yardımıyla, emniyet ventilini çevirerek kombinizin suyunu boşaltma.

Kombi filtresinden su boşaltma. (Ya da kombi tesisatından su boşaltma)

3. yolu ise peteklerinizden su almaktır. Peteklerinizden su almak için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

1 – Kombinizi tamamen kapatın ve kombi içerisindeki su soğuyana kadar en az 1 saat bekleyin.

2 – Kombinizin üzerinde bulunan basınç saatini gözlemleyin.

3 – Kombi basıncınız 2.5 barın üzerindeyse içerisinde fazla bir basınç var demektir.

4 – Doldurma musluğunun kapalı olduğundan emin olun.

5 – Radyatörünüzün hava alma purjöründen ya da radyatörünüzün kör tabalarından tesisat suyunuzu boşaltın.

Kombinizin basıncı istenilen seviyeye geldiği zaman yaptığınız işlemleri durdurabilir, eğer ki basınç çok fazla düştüyse kombinizin doldurma musluğundan tekrar su basıncını yükseltebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*